PSIHOLOŠKO SVETOVANJE IN SPLETNI PROGRAMI ZA LAŽJO POT SKOZI ŽALOVANJE.

Skupaj skozi žalovanje

Osemtedenski voden podporni program v dveh sklopih. Za žalujoče z željo po odkrivanju svoje moči in načina žalovanja, ki dolgoročno podpira vaše življenje.

Namenjen je tebi:

  • ki ti je smrt vzela nekoga, ki je imel_a v tvojem življenju pomembno vlogo, in si želiš podpore pri iskanju svojega notranjega miru ter moči in boljših odnosov z bližnjimi;
  • ki želiš v svoje življenje vključiti žalovanje, tako da bo spoštovana tvoja vez s pokojnimi, hkrati pa bo poskrbljeno za tvojo sedanjost in prihodnost;
  • ki želiš biti slišan_a, razumljen_a in sprejet_a med ljudmi s podobno izkušnjo.

 

Program je razdeljen na dva sklopa: Sočutno upoštevam preteklost ter Iskreno živim sedanjost in prihodnost. Lahko se odločiš za obisk enega od sklopov ali za obisk obeh, pri čemer te čakajo BONUSI.

Če so te moje zgornje besede nagovorile, je osemtedenski voden spletni program Skupaj skozi žalovanje pravi naslov, da zaživiš polnejše življenje. Spodaj si preberi več o njegovi vsebini.

Več o vsebini si lahko prebereš v opisu spodaj. Trenutno prijava na program še ni možna, lahko pa se neobvezujoče vpišeš v čakalno vrsto.

250 400 

Opis

Osemtedenski voden spletni program Skupaj skozi žalovanje poteka v zaprti skupini na Facebooku in v obliki srečanj po Zoomu v živo, z možnostjo dvomesečnega ogleda za nazaj.

Program sestavljata dva tematska sklopa. Cena posameznega sklopa je 200 EUR.

 


 

Teme PRVIGA TEMATSKEGA SKLOPA Sočutno upoštevam preteklost:

Pogumno skozi čustva: Poglobimo se v pomen jeze, krivde, žalosti, ljubosumja, tesnobe, težavnosti sprejemanja sprostitve in veselja ter drugih čustev, ki se pojavljajo med žalovanjem. S specifičnimi tehnikami oz. vajami za vsako čustvo se jih naučiš lažje prepoznavati in razumeti ter se uspešneje spoprijemati z njimi v svojem vsakdanu. Ta del programa bo posebej uporaben tistim, ki vas boli teža dogodkov, ki so vodili do izgube in sam trenutek izgube in tistim, ki se želite posvetiti kopici svojih čustev v varnem, podpornem okolju.

Samozavestno v odnosih: Nagovorimo največje izzive in frustracije iskanja podpore med žalovanjem in se učimo samozavestno ter spoštljivo izražati svoje potrebe in meje v odnosih s tistimi osebami, ki so nam v življenju pomembne. Ta del bo posebej uporaben za tiste, katerih odnosi z drugimi so se po izgubi spremenili in niso izpolnili vaših želja in potreb. Našli bomo pot v kakovostnejše, notranje mirnejše in iskrenejše odnose po izgubi.

Teme nagovorimo med:

  • dvema dvournima praktičnima delavnicama;
  • dvema pogovornima urama za poglabljanje znanja in povezovanje žalujočih;
  • izpolnjevanjem e-delovnih zvezkov z vajami programa in e-dnevnika spremljanja tvojega napredka;
  • štirimi tedni podpore in debat v skupini na Facebooku, ki ti skozi štiri tedenske izzive pomaga znanje hitreje prenesti v prakso;
  • uporabo paketa sprostitvenih vaj za lahkotnejše spoprijemanje z močnejšimi čustvi (BONUS PRVEGA TEMATSKEGA SKLOPA).

 


 

Teme DRUGEGA TEMATSKEGA SKLOPA Iskreno živim sedanjost in prihodnost:

Najina vez: Vzamemo si čas za raziskovanje vezi s tistimi, ki smo jih izgubili_e. Iskreno, upoštevajoč njene težke, zapletene dele in njene pozitivne nauke. Čas namenimo proslavljanju tistega, kar so nas tisti_e, ki smo jih izgubili_e, naučili_e in nam lahko pomaga skozi življenje, ter iskanju načinov, s katerimi bomo vez z njimi, ko to želimo, upoštevali_e, tudi ko se naše življenje spreminja. Ta del bo še posebej zanimiv za tiste, ki čutite, da je v vašem odnosu ostalo veliko neizrečenega in tistim, ki si želite prostor in načine za upoštevanje pokojnika ter deljenje spominov brez neustreznega tiščanja “naprej”.

Moj načrt žalovanja: Vsak od nas si ob podpori pripravi praktični vedenjski načrt žalovanja, prilagojen individualnemu procesu žalovanja in načinu svojega življenja. Raziskujemo svoje sprožilce žalovanja (kot so obletnice, uspehi, prazniki, … in razvijamo rituale za lažje soočanje z njimi. Tako poskrbimo, da v trenutku, ko nas naslednjič zalije val žalovanja, vemo, kaj storiti, da bo naše žalovanje poleg upoštevanja preteklosti podpiralo tudi našo sedanjost in prihodnost. Ta del bo še posebej zanimiv za tiste, ki  se po izgubi na novo spoznavate in iščete ter težko najdete ravnotežje med osredotočanjem na preteklost, sedanjost in prihodnost. 

Teme nagovorimo med:

  • dvema dvournima praktičnima delavnicama in uro skupinske podpore med pripravo tvojega načrta žalovanja;
  • dvema pogovornima urama za poglabljanje znanja in povezovanje žalujočih;
  • izpolnjevanjem e-delovnih zvezkov z vajami programa in e-dnevnika spremljanja tvojega napredka;
  • štirimi tedni podpore in debat v skupini na Facebooku, ki ti skozi štiri tedenske izzive pomaga znanje hitreje prenesti v prakso;
  • individualnim svetovalnim srečanjem s Sabino (BONUS DRUGEGA TEMATSKEGA SKLOPA).

 


 

ČE SE ODLOČIŠ ZA OBA SKLOPA, te poleg celovitejše izkušnje in znanja čakata še dva bonusa:

  • Prvi BONUS: Brezplačen obisk delavnice Kako biti podpora bližnjemu, ki žaluje? (cena za izven je 30 €).
  • Drugi BONUS: Enkratno povezovalno druženje v živo s Sabino in drugimi udeleženci_kami.

 

Srečanja se med vikendi začnejo ob 10.00, med tednom pa ob 17.00 in si jih lahko dva meseca pogledaš tudi za nazaj. Število udeležencev_k je omejeno na 10.

Tvoj proces

Pri katerih korakih udeleženci_ke prepoznajo svojo spremembo?

  1. Varno je, da začutim vse, kar čutim, in vidim luč na koncu temnega tunela žalovanja.
  2. Začenjam razumeti globino žalovanja in mu posvetim čas.
  3. Lažje in hitreje prepoznavam svoje potrebe in meje ter jih sporočam drugim.
  4. Imam individualni načrt žalovanja, zaradi katerega se lažje soočam z vsakodnevnimi izzivi.
  5. Vsak dan živim samozavestneje in žalujem po svoje.
  6. Zaradi miru v sebi sem bolj ljubeč_a do sebe in drugih; odnosi z drugimi so lažji in globlji – bolj zaupam življenju.

 

*Učinkovitost in rezultati jedrne vsebine programa so bili leta 2022 znanstveno preverjani na slovenskem vzorcu.

Odzivi udeležencev

»Proces žalovanja bolje razumem – še posebej, kaj doživljam jaz in kaj lahko doživljajo drugi, ki me podpirajo. S težjimi dnevi, ko pridejo na plano vsi spomini na dogodek, se lažje soočam. Opažam, da jih je sicer manj; tudi ko so, vem, kaj storiti. Ne počutim se več krivo, da živim naprej in sem srečna v sedanjem trenutku. Drugim sem jasneje začela izražati svoja čustva, pričakovanja, potrebe. Tako ni več prisotnih toliko konfliktov in se ne počutim več tako nerazumljene. Skupina mi je dala tudi zavedanje, da v tem nisem sama.«

– N.I.

 

»Na ta program sem se prijavila s precejšnjimi dvomi, ali mi res lahko pomaga. Ampak je! Res je! Delo v skupini z ljudmi, ki čutijo enako, a doživljajo drugačno izgubo, mi je dalo nekaj, kar mi ure terapije 1 na 1 niso. Sedaj imam čisto nov pogled na žalovanje.«

– H.C.

 

»Celoten program je navdih. Skozi srečanja nas je vodila izkušena voditeljica in nam ponudila najboljšo izkušnjo, da zmoremo ter lahko govorimo o sebi; svoji žalosti in o našem počutju. Dala pa nam je tudi možnost, da lahko na proces žalovanja začnemo gledati z drugega zornega kota. Kljub občasnemu naporu ne bi ničesar spreminjala. Zdaj se bom znala postaviti zase. Veliko mi pomeni tudi skupina, da slišim mnenje in čustva drugih ter vidim, da v svoji žalosti nisem sama.«

– L.V.

 

»Po desetih letih od izgube nisem vedela, kaj točno naj pričakujem od delavnic, ampak je bilo še bolje, kot sem mislila. Res hvala za izjemno izpeljane in koristne delavnice! Vtisi so zgolj in samo pozitivni. Popolnoma sem se prepustila, dobila pa sem tudi koristne informacije in odgovore na vprašanja, ki so se mi porajala; bolje razumem tudi sorodnike, jih morda ne obsojam več tako zelo … Domov se med drugim vračam tudi z občutkom ponosa nase, saj je vsaj meni lažje, če lahko o tem govorim z nekom, ki me po eni strani razume, po drugi strani pa ni neposredno vpleten v mojo situacijo.«

– M.A.

 

»Čeprav sem na vsako delavnico prišla s cmokom v grlu, mi je bilo pozneje lažje. Počutim se mirno, ker sem zares sprejela svoje občutke; nisem si le govorila, da so v redu. Pred začetkom delavnic nisem vedela, kako bi sama predelovala temo žalovanja, a so mi vaje, ki smo jih delale, zelo pomagale, da sem ubesedila svoje občutke in misli. Navdalo me je z upanjem, da obstaja življenje, v katerem ne žaluješ ves čas, temveč se žalovanje naučiš vzeti s seboj kot sopotnika.«

– N.P.

 

»Navdana sem z optimizmom, da mi bo uspelo najti načine, da se premaknem naprej. Spoznala sem še dodatne tehnike, se umirila. Odhajam z mislijo na svetlo prihodnost. Spremembe so se pojavile že po prvi delavnici. Bilo mi je lažje, hkrati sem bila tudi manj razdražljiva in bolj razumevajoča. Svoje potrebe sem lažje izrazila ter se bolje odzivala na druge.«

– A.L.

Pogosta vprašanja

Kdaj je program primeren zame?

Program je lahko primeren zate tudi mesece ali leta po izgubi; kadar koli čutiš, da je čas, da spremeniš svoj odnos do sebe in žalovanja. Priporočam pa, da se v primeru, ko je od izgube minilo manj časa, zanj odločiš vsaj po šestih tednih od izgube ali pred vstopom v program Skupaj skozi žalovanje obiščeš Malo šolo žalovanja.

 

Se pred začetkom skupnega dela tudi drugim porajajo občutki dvoma in strahu ali se to dogaja le meni?

Ker je žalovanje tudi moj sopotnik in sem sama prav tako vključena v redni terapevtski proces, vem, koliko poguma terja odločitev za delo na sebi in za spreminjanje odnosa do žalovanja – tudi če tvoja okolica še ni pripravljena na to. Koliko strahov te spremlja, ko se prvič odločiš za ta korak! Večina mojih strank mi na poznejših srečanjih pove, da je prišla z dvomi in s strahovi. S tabo bom delila tisto, kar jim je najbolj pomagalo.

  1. Občutka živčnosti in strahu, ki nas spremljata, ko se podajamo v nekaj novega, sta popolnoma normalna in pričakovana tudi v takšni situaciji, sčasoma pa se zaradi povezanosti, ki jo ustvarimo, zmanjšata.
  2. Na srečanjih nikoli ne boš povedal_a preveč ali premalo, ne boš šel_a prehitro ali prepočasi, ne boš potočil_a premalo ali preveč solz. Zadostovalo bo, da boš takšen_a, kot zmoreš biti v tem trenutku – s celotno paleto čustev. Da – tudi s tistimi, ki jih trenutno pri sebi še obsojaš. V svetovalnem procesu jih namreč ni treba skrivati ali koga ščititi pred njimi. Ko boš pripravljen_a, ti bom pomagala pri iskanju sprememb, ki si jih želiš zase, za tiste, ki ti veliko pomenijo, in za svoje življenje. Pri tem se trudim, da ne bi vsiljevala svojih prepričanj in ti po navadi ponudim več vaj ter vprašanj kot splošnih odgovorov. S tem ti namreč želim pomagati, da odgovore, ki jih boš lažje prenesel_a v svoje življenje, najdeš sam_a.Veliko žalujočih mi pove, da so sprva dvomili, ali naj v delo na sebi vložijo denar, saj je to v naši družbi še vedno tabu. Povratne informacije žalujočih kažejo, da svoj vložek razumejo kot investicijo v boljši odnos do sebe, drugih in polnejše življenje. Zato na ceno nikoli ne gledajo le kot na plačilo za skupno preživet čas, temveč kot na možnost dolgoročne spremembe, ki jim lajša življenje še leta po tem, ko zaključimo skupno delo.

 

Kaj vse potrebujem za sodelovanje? Je obvezno uporabljati kamero in mikrofon?

Za sodelovanje potrebuješ račun na Facebooku, saj se vsi webinarji in srečanja odvijajo v zaprti skupini na Facebooku oziroma na Zoom povezavi, ki jo najdeš v skupini. Potrebuješ tudi stabilno internetno povezavo. Če si boš dogodke ogledal_a v živo in sodeloval_a pri njih (npr. s postavljanjem vprašanj), kar močno priporočam, si, prosim, poišči dokaj miren prostor in uporabljaj slušalke. Na ta način tisto, kar nekdo pusti v skupini, tudi ostane v njej. Potreboval_a pa boš tudi mikrofon in kamero (uporaba slednje je popolnoma tvoja odločitev, se pa spodbuja, saj se tako lažje povežemo). Koliko in kaj deliš s skupino, je popolnoma tvoja odločitev. Če na nekatera vprašanja ne odgovoriš oz. nanje nimaš odgovora, ni nič narobe s tem. Smiselno je, da si pripraviš še zvezek, v katerega boš zapisoval_a novo znanje in domače naloge.

 

Kako imam lahko več zasebnosti?

Sedaj obstaja na Facebooku možnost anonimnega komentiranja v skupini. Ostalim udeležencem na seznamu članov skupine bosta vidna tvoje uporabniško ime in fotografija profila. Med srečanji se lahko sam_a odločiš, ali imaš prižgano kamero ali ne ter kaj in koliko boš delil_a s skupino; nihče te ne bo silil. Da bodo vsebine lahko dostopne v ogledu nazaj, se vsebina srečanj v živo snema in s svojim sodelovanjem se strinjaš s snemanjem.

 

Ali si lahko vsebine ogledam nazaj?

Da, naša srečanja, ki po Zoomu potekajo v živo, bodo naknadno naložena v skupino na Facebooku in imel_a boš dva meseca časa, da si jih ogledaš za nazaj.

 

Koliko časa mi bodo vzeli tedenski izzivi? Ali so obvezni?

Izzivi izven srečanj ti ne bo vzeli več kot 15 minut – tako jih lahko opraviš takoj po srečanju ali ko ti ustreza. Seveda niso obvezni, je pa dobro, da jih opraviš, da lahko o izkušnji govoriš z ostalimi; dobiš odgovore na morebitna vprašanja in predvsem začneš opažati spremembe v svojem življenju in žalovanju .

 

Kakšno skupino lahko pričakujem in za koga program ni primeren?

Skupino bo sestavljalo največ deset žalujočih oseb, ki bodo prihajale z različnimi izgubami. Razlog za to je, da se lahko skozi svoje razlike in podobnosti učimo ter ustvarimo model raznolikih odnosov izven skupine. Prvo pravilo skupine je medsebojno spoštovanje razlik. Zaradi narave programa pa program ni primeren za osebe s psihozami ali disociativnimi motnjami ter nekaterimi osebnostnimi motnjami. Če nimate osnove Male šole žalovanja za odrasle, priporočam, da od izgub, ki jih želite predelovati, pred začetkom programa mine vsaj šest tednov. Prav tako na srečanja ni dovoljeno prihajati pod vplivom psihoaktivnih substanc. Več o tem si lahko prebereš v Splošnih pogojih.

 

Kako naj doma povem, da sem se odločil_a plačati za delo na svojem duševnem zdravju in procesu žalovanja?

Vem, kako težko je včasih sporočiti takšno novico; sploh če naša okolica še ni pripravljena na tako velike korake in težko razume, zakaj ne bi raje vlagali v kaj konkretnega, kot sta recimo avto ali nova omara. Tudi to so seveda lahko tvoje prioritete in s tem ni absolutno ničesar narobe, a če čutiš, da želiš delati na sebi in bi to želel_a sporočiti tudi drugim, imam zate nekaj nasvetov.

Lahko jim poveš, da imajo prav; res bi lahko vlagal_a v kaj konkretnejšega, a težava je, da boš v tem konkretnem težko zares užival_a, če je tvoje počutje na dnu. Nato jim povej, da vseeno dolgoročno vlagaš v kar konkretne stvari. Vlagaš v bolj konstruktivne konflikte; manj naporne dni, polne bolečine in slabega razpoloženja; več prisotnosti, ko z njimi preživljaš čas; več veselja in lahkotnejše doseganje svojih ciljev ter ciljev, ki si si jih zastavil_a z njimi. Vlagaš v svoj zdajšnji in prihodnji odnos do sebe in njih. Ali ni to nekaj konkretno pomembnega?

 

Zakaj se je smiselno vpisati na čakalno listo in kaj se zgodi po tem?

Takoj po vpisu v čakalno vrsto na svoj e-naslov prejmeš potrditev. Takoj, ko bodo na voljo ti pošljem še točne datume srečanj. Ob odprtju prijav za ostale pa dobiš povezavo do vprašalnika, s katerim dokončno preveriš, ali je program v tem trenutku primeren zate. Ker se naše duševno zdravje rado spreminja, je namreč pomembno, da v danem trenutku čim pristneje spoznam tvoje potrebe. Tvoje mesto bo tedaj rezervirano še dodatnih sedem dni, kar pomeni, da imaš prednost pred vsemi, ki se prijavijo za tabo. Število mest je namreč omejeno.

 

Kako je možno izvesti plačilo? Je možno tudi plačevanje na obroke?

Predpogoj psihološkega svetovanja in sodelovanja v vseh drugih storitvah je izpolnitev plačilnih obveznosti. Cena vsakega sklopa programa je 250 €. Cena celotnega programa je tako 500 €. Plačilo se izvede izključno z nakazilom na TRR, ki je klientu_ki sporočen na e-naslov v predračunu. Plačevanje z gotovino za zdaj ni možno. Po predhodnem dogovoru je možno tudi plačevanje na obroke, pri čemer se cena ne spremeni, saj želim, da so storitve dostopne tudi tistim, ki bi jih sicer sredstva omejevala. Več o tem si lahko prebereš v Splošnih pogojih.

 

Kaj, če ceno poravnam, a bi med programom želel_a izstopiti?

To seveda lahko storiš, čeprav se zaradi velike uporabne vrednosti programa do sedaj še ni zgodilo. Pogoji vračila denarja so natančno opisani v Splošnih pogojih, povzeti pa bodo tudi v sporazumu, ki ga popiševa pred začetkom programa.

Vpiši se v čakalno vrsto in bodi prvi_a obveščen_a o novih terminih
Skupaj skozi žalovanje

Tvoj prostor za decembrsko žalovanje

Brezplačna podporna skupina s psihologinjo Sabino Majerič

V decembru bomo v zaprti FB-skupini skupaj raziskovali, kako ustvariti prostor za žalovanje, ki ga po pomembnih izgubah nosimo v srcu in se v prazničnem času pogosto glasneje oglasi.

Ustvari način žalovanja, ki dolgoročno podpira tvoje življenje.

Skupaj skozi žalovanje je program, v katerem globoko raziskujemo svoja čustva, misli in potrebe, da svojo pot z žalovanjem dolgoročno živimo čim lahkotneje in iskreneje. Program. v katerem se učiš sočutnejše in samozavestneje komunicirati s seboj in drugimi. Program za tiste, ki si želite najti svojo notranjo moč in svoj proces žalovanja prilagoditi tako, da bo upošteval vašo preteklost, sedanjost in prihodnost.

Ker si želim program ponuditi tistim, ki jih trenutno lahko da največ, te tukaj čaka vstopni vprašalnik. Z njim pa mi pomagaš zagotoviti tudi, da je vsebina čim bolj prilagojena tvojim potrebam. Odgovore bom videla samo jaz in jih brez tvoje privolitve ne bom delila z nikomer. Moj odgovor lahko pričakuješ v roku dveh delovnih dni. Prosim poglej tudi med promocije in vsiljeno pošto.

Če ne najdeš besed ali če ti je lažje, če se z mano pogovoriš, me lahko za prijavo ali z vprašanji pokličeš tudi na 051368857.

Postavi trdne temelje za bolj sočuten način žalovanja in življenja.

Mala šola žalovanja za odrasle je nastala, ker so nas v šoli o žalovanju žal naučili premalo. Ker smo zaradi tega v tem procesu mnogokrat izgubljeni, zmedeni in sami. Ker je čas, da smo mi sprememba. Zase in za tiste, ki so nam pomembni.

Kot vsaka prava šola ima tudi ta svojo vpisnico. Z njo mi pomagaš zagotoviti, da si res vpisan le, če verjamem, da ti ta program lahko zadostno pomaga. Če ne najdeš besed ali ti je lažje, če se z mano pogovoriš, me lahko pokličeš tudi na 051368857. Odgovore bom videla samo jaz in jih brez tvoje privolitve ne bom delila z nikomer. Moj odgovor lahko pričakuješ najkasneje v roku dveh delovnih dni.

Vpiši se v čakalno vrsto in bodi prvi_a obveščen_a o novih terminih
Male šole žalovanja